Nema slobode medija ako novinari rade u uslovima korupcije, siromaštva i straha

Jagodinski novinari bez posla

15.09.2016.

Godinu dana bezuspešno pokušavam da se zaposlim.

Mnogi konkursi su formalni, a na nekim mestima zapošljavaju se i osobe sa osnovnom školom, jer se traže podobni. Ja to nisam. Nisam član nijedne stranke. Moju suprugu, dete i mene izdržava moja majka sa penzijom od 20.000 dinara
Ovako priča Goran Stefanović iz Jagodine, master inženjer rudarstva za reciklažne tehnodogije i održivi razvoj, diplomirani inženjer industrijskog menadžmenta i - inženjer elektrotehnike. On je u "Novom putu" radio kompjutersku pripremu za štampu, a posle privatizacije medija ostao je na ulici. Slična je sudbina većine bivših radnika novinske kuće "Novi put" iz Jagodine. "Kopernikus" je kupio firmu bez zaposlenih, jer su svi, njih 72, "uzeli" socijalni program. Bez konkursa na određeno vreme primljeno je 12 ljudi. Ostali uglavnom ne rade. Dvoje bivših novinara je otvorilo sajt, a jedan bračni par se obreo u proizvodnji zdrave hrane.
U ostalim gradovima Pomoravlja, situacija je šarolika. "Kopernikus" ima svoju televiziju i u Ćupriji. Od 28 radnika u nekadašnjoj RTV Ćuprija, 10 se izjasnilo za opciju tehnološkog viška. Većina preostalih radnika našla je udomljenje u Službi za informisanje u Opštinskoj upravi i Usganovi za kulturu. Za svoju sudbinu najmanje su sgrahovali paraćinski novinari.
- Svih osam zaposlenih u listu "14 dana" još 2006. godine, kada je počelo da se zucka o privatizaciji medija, prešli su da rade u Opštinsku upravu, a 16 radnika Radio Paraćina zaposleno je u javnim preduzećima - kaže, za "Novosti", Danijela Radonjić, načelnica Opštinske uprave.
Za zaposlene u Radio Despotovcu pobrinula se opština.
- Pošto privatizacija nije uspela, odbornici su na Skupštini doneli odluku o preuzimanju JP "Resavska pećina" - rekao nam je Nikola Nikolić, predsednik opštine.
Dragan Marković Palma, predsednik Skupšpine grada Jagodine, kazao je da ne može da komentariše privatizaciju medija, jer je vlasnik televizije, a na pitanje zašto se samo Jagodina, iako doduše nije bila u obavezi, nije pobrinula za zaposlene koji su ostali bez posla, kratko odgovorio:
- Na snazi je zabrana zapošljavanja u Javnim preduzećima do 2017. godine. Možda su druge opštine imale manje zaposlenih.
Tako je na ulici ostala većina novinara nedeljnika "Novi put", koji su javno mnjenje o trošku države "krojili" 70 godina, Radio Jagodine 53 godine i TV Jagodine 15 godina.

IZVOR:"Večernje novosti"

 

Najnovije