Povodom Međunarodnog dana slobode medija SINOS objavljuje PROGLAS: Šest (6) tačaka za dostojanstvene uslove rada i odgovorno novinarstvo

Povodom Međunarodnog dana slobode medija SINOS objavljuje
PROGLAS:
Šest (6) tačaka za dostojanstvene uslove rada i odgovorno novinarstvo
Novinari i medijski radnici u Srbiji rade u izuzetno teškim okolnostima: Nesigurni su za svoj status, egzistenciju i karijeru i zato kod mnogih postoji velika doza autocenzure.
Sindikat novinara i medijskih radnika Srbije (SINOS) ostaje pri svojim stavovima kako obezbediti dostojanstve uslove rada koji su preduslov za odgovorno novinarstvo i sažima ih u šest (6) tačaka.
1. Hitno potpisivanje Posebnog (granskog) kolektivnog ugovora za novinare i medijske radnike. Uniji poslodavaca predata je Radna verzija Nacrta Granskog kolektivnog ugovora koju su usaglasili Granski odbor Saveza samostalnih sindikata Srbije (SSSS) i SINOS, prema najvišim standardima Evropske i Medjunarodne federacije novinara (EFJ i IFJ). Predloženim dokumentom bili bi poboljšani sigurnost posla i radni uslovi zaposlenih, a stalnim honorarnim saradnicima, koji su kod poslodavca angažovani duže od dve godine, obezbeđena prava iz radnog odnosa. Da bi se podstakao dijalog u medijskoj delatnosti neophodno je Zakonom o radu smanjiti cenzus za utvrđivanje reprezentativnosti sindikalnih i poslodavačkih organizacija na svim nivoima.
2.Osnivanje regionalnih javnih servisa u skladu sa Medijskom studijom iz 2010. godine i Medijskom strategijom iz 2011. godine, jer je to najbolji način da građani na lokalu dobiju kompletne, pravovremene i istinite informacije važne za život u njihovoj sredini. Istovremeno, to je najkomforniji ambijent za profesionalni rad novinara i medijskih radnika jer, pokazalo se, u mnogim privatnim medijima poslodavci ne poštuju Zakon o javnom informisanju i medijima i novinarski kodeks i nedozvoljavaju sindikalno organizovanje.
3. Neophodno je ozbiljno reformisanje projektnog sufinansiranja. To znači da vlasnici medija, urednici i novinari, zbog mogućeg sukoba interesa, ne mogu biti članovi konkursnih komisija. Članove komisija treba birati među javnim ličnostima, posebno edukovanim za ovaj posao. Iz budžeta se za projektno sufinasiranje izdvajaju ogromna sredstva koja ne služe javnom interesu već bogaćenju lokalnih moćnika koji zaposlenima ne isplaćuju zarade i zabranjuju sindikalno organizovanje.
4.Zakonom o javnom informisanju i medijima Srbije definisati pojam novinara i medijskog radnika. Istraživanje koje je nedavno sproveo SINOS pokazalo je da dve trećine kolega smatra da je to neophodno.
5. Novinarima dati status službenog lica. Javnim osudama ne možemo da zaštitimo kolege koje su izložene verbalnim, medijskim i fizičkim napadima. Jedini način da se to reši je da novinari u Srbiji dobiju status službenog lica. Smatramo da donošenje zakonskih propisa koji bi poslenike javne reči označili kao službena lica, ne bi uticalo na umanjenje njihove novinarske slobode ali bi to zahtevalo veću odgovornost u profesionalnom radu.
6.Obezbediti rad REM-a u skladu sa Zakonom. Osnovati regulatorno telo za štampane medije, koje će raditi po istom modelu kao REM. Obezbediti zakonski nadzor nad radom portala.
Za Izvršni odbor SINOS
Predsednik Siniša Otašević
Novi Sad, 2. maj 2025.