Sa skupa podrške Džulijanu Asanžu: Odluka o izručenju Asanža stajaće kao trajna pretnja svakom istraživačkom novinaru
„Zajedno sa hiljdama aktivista širom sveta dižemo glas protiv zabrane slobode govora i istraživačkog novinarstva, što će biti neminovna posledica pogrešne odluke suda da izruči Džulijana Asanža Sjedinjenim Američkim Državama“, rekla je na skupu urednica portala UNS-a Kristina Kovač Nastasić.
Ona je, u zajedničkom obraćanju UNS-a, NUNS-a i SINOS-a, podsetila da se Asanžu sudi zbog objavljivanja snimka američke vojske o ubistvu civila u Iraku 2007. godine, a da su među ubijenima bila i dva novinara agencije Rojters.
„Asanž je objavio snimke tog ratnog zločina i zbog toga je, kažu, kriv. Zar je borba za istinu zločin?“, upitala je i dodala da je novinarstvo javno dobro jer od profesionalnog novinarstva ima koristi svako društvo.
„Ukazivanjem na zloupotrebe, na kršenje zakona, na korupciju, na zlo i nepravdu, često daleko od očiju javnosti – novinarstvo doprinosi slobodi ljudi i demokratiji“, dodala je ona.
Na skupu je ukazano na to da bi odluka o izručenju Džulijana Asanža proizvela kao tragičnu posledicu to što bi Asanž, koji je već žrtvovao svoj život, u Americi bi mogao biti osuđen na smrt. Osim toga, dodala je Kovač Nastasić, novinarska profesija bila bi nepovratno ugrožena.
„Odluka Vlade Velike Britanije o izručenju Asanža stajaće kao trajna pretnja svakom istraživačkom novinaru, svakom borcu protiv prljavih projekata, nasilja i zločina, bilo da iza njih stoje države, interesne grupe ili pojedinci“, dodala je.
Predstavnici novinarskih udruženja i sindikata su, podsetila je Dragana Čabarkapa iz SINOS-a, protestovali i pre dve godine ispred Ambasade Velike Britanije u Beogradu.
„I tada smo rekli da su ugožena demokratska prava Asanža. Ukoliko su Velika Britanija i SAD demokratske zemlje kakvim se predstavljaju, pustiće Asanža na slobodu“, rekla je Čabarkapa.
Autor: A. NičićIzvor: UNS
Predstavnici UNS-a, NUNS-a i SINOS-a na skupu podrške Asanžu (foto: UNS)