Nema slobode medija ako novinari rade u uslovima korupcije, siromaštva i straha

Čabarkapa: Ne možemo sa onima koji gase medije, novinari kreiraju medijsku scenu a ne vlast

21.01.2018.

 

Socijalni dijalog i kolektivni ugovor su medijski Ustav, rasprava o novoj strategiji širom Srbije, samo su neke od tema na koje je predsednica Sindikata novinara Srbije (SINOS) Dragana Čabarkapa govorila gostujući u Novom danu na N1 televiziji.
Čabarkapa je izjavila da je poseta misije Evropske federacije novinara i njenog predsednika Mogensa Blihera Bjeregorda jako važna i da je konstatovano da je stanje kad je reč o medijima u Srbiji izuzetno teško.
Kolektivni ugovor je medijski ustav
Prema njenom mišljenju, ne može vlast da kreira medijsku scenu, već to rade novinari.
"Za ovo izuzetno teško stanje u Srbiji smo mi odgovorni, pre svega novinari. Koliko ćemo biti slobodni, pa ne onoliko koliko nam Vučić ili Tadić ili bilo koji predsednik odrede, već onoliko koliko smo spremni da se organizujemo", smatra ona.
Čabarkapa ističe da je "kolektivni ugovor medijski ustav".
"Zašto ga nema u Srbiji? Zato jer ga ne žele naše kolege jer su uplašeni za svoju poziciju - hoće velike plate i da budu urednici, poslodavci ne dozvoljavaju sindikat. Nema sindikata, nema kolektivnog ugovora, nema naših prava", ocenjuje ona.
Glas zapadne Srbije je medij koji radi po evropskim standardima
Da je to moguće Čabarkapa je navela primer Glasa zapadne Srbije, za koji je rekla da “radi po evropskim standardima”.
“Ova kuća je medij koji je posle privatizacije u zapadnoj Srbiji okupio kolege koje su ostale bez posla, pokrivaju teren od LJiga do Prijepolja, imaju 15 zaposlenih, prosečna plata je 40. 000 dinara, izmiruju sve obaveze i njihov direktor je spreman da sa poslodavcima krene u priču o formiranju prve poslodavačke organizacije u Srbiji”, istakla je ona i dodala da će upravo to biti zahtev koji će biti upućen predsednici Vlade Ani Brnabić da se konačno napravi politički ambijent za uspostvljanje socijalnog dijaloga.
Nema slobodnih medija bez slobodnih novinara
Ona je navela da hoćemo da budemo kao zapad a tamo razgovaraju sindikati i poslodavci.
,,Mi pričamo o tom zapadu ali ne damo da se to primeni ovde, jer naši poslodavci pre svega ne dozvoljavaju formiranje sindikata ni u onim medijima koji kritikuju vlast niti u onim koji je brane, ne žele da se organizuju u poslodavačku organizaciju i onda nema socijalnog dijaloga ni kolektivnog ugovora”.
Čabarkapa je dodala da je u Večernjim novostima, gde je ona predsednica sindikata, produžen treći kolektivni ugovor i tvrdi da nije dobila nijednu primedbu da je bilo pritisaka na novinare od strane urednika.
"Sve priče o slobodnim medijima bez slobodnih novinara su potpuno prazne", naglašava Čabarkapa i dodaje da novinari nisu nimalo solidarni.
“Novinari koji nisu sposobni da sebe zaštite, da odbrane lični integritet, ne mogu da brane javni interes”, kazala je Čabarkapa.
Ona ističe da se slaže sa konstatacijom predsednika Vučića da je "položaj novinara težak, ali da ćute oni koji imaju najmanje, a da se najviše čuju oni koji imaju".
Ne možemo sa onima koji gase medije
Govoreći o novoj medijskoj strategiji, Čabarkapa navodi da nije tačno da struka nema svog predstavnika u radnoj grupi.
“Stalno čujemo kako su se povukla reprezentativna udruženja iz radne grupe i kako predstavnici medija više nemaju svog predstavnika. Prvo ne postoje reprezentativna udruženja, postoje reprezentativni sindikati i poslodavačke organizacije i relevantna ili nerelevantna udruženja,” istakla je predsednica Sindikata novinara Srbije.
Ona je podsetila da su nakon privatizacije medija mnogi koji su bili članovi UNS – a i NUNS – a izašli iz ovih udruženja zbog neslaganja sa politikom tih udruženja i formirali nova, a to su Profesionalno udruženje novinara (PROUNS) koje okuplja novinare na lokalnom nivou, Udruženje medija i medijskih radnika (UMMR) koje okuplja celu zapadnu Srbiju, u Vojvodini postoji Društvo novinara Vojvodine (DNV), ali se nigde ne čuju njihovi stavovi.
Nije tačno da struka nema predstavnika u radnoj grupi
“Svi oni zajedno sa Sindikatom novinara Srbije predstavljaju Medijski savez Srbije koji je brojčano veći od onih koji sebe nazivaju relevantnim i jedinim. Dakle mi imamo svog predstavnika u radnoj grupi i to je dr Milan Petković”.
Čabarkapa je naglasila da Medijski savez ne možemo da bude zajedno sa udruženjima koja traže da se ugasi Tanjug, da se država povuče iz Politike i Novosti kako bi i oni postali još jedan tabloid.
,,Nisu tu u pitanju neslaganja zbog ličnih odnosa već različitost politika. Očekujemo da se prihvate naše sugestije i ne razumemo stvarne razloge onih koji su napustili radnu grupu, osim da ostane postojeća situacija. Naši predlozi su da se uspostave lokalni i regionalni javni servisi, da se uspostavi socijalni dijalog, da firme iz of šor zone ne mogu da budu vlasnici medija...", navodi ona. i dodaje da je to juče rečeno Mogensu.
Prema njenim rečima nakon završetka medijske strategije ići će sJavna rasprava o novoj medijskoj strategiji u svim gradovima Srbije
,,Bilo je predloženo da javna rasprava bude održana u Beogradu, Novom Sadu i Nišu, Mogens je predložio da to bude u svim gradovima Srbije i mi smo sa tim apsolutno saglasni. Mi ćemo kao Medijski savez učestvovati i insistirati na tome da medijska strategija pod hitno promeni ovo stanje”.
Stanje u medijima posledica loših medijskih zakona
Predsednica SINOS – a je naglasila da regionalni i lokalni javni servisi postoje u celoj Evropi, i da je medijska studija iz 2009. godine predviđala postojanje od 10 do 15 lokalnih i regionalnih javnih servisa, medijska strategija iz 2011. koja nikada nije revidirana predviđala je šest, ali je kako je kazala jak lobi uspeo da se to ne sprovede i da ne uđe u zakone.
,,Naši predlozi su da postoje lokalni i regionalni javni servisi, uspostavljanje socijalnog dijaloga što je evropski standard, da ne mogu firme iz of šor zone da budu vlasnici medija, prethodnim zakonom je to bilo zabranjeno, ali zakonom iz 2014. je dozvoljeno. Sve ovo što se sada događa je posledica medijskih zakona koje treba promeniti a mi očekujemo i dajemo naše predloge da se u okviru nove medijske strategije to promeni”, zaključila je predsednica SINOS- a Dragana Čabarkapa.
 Na sledećoj stranici pogledajte   VIDEO i gostovanje  u jutarnjem programu pDragane Čabarkape   http://rs.n1info.com/a358110/Vesti/Vesti/Dragana-Cabarkapa-u-Novom-danu.htmle u javnu raspravu.

 

IZVOR: Glas zapadne Srbije

Najnovije