Nema slobode medija ako novinari rade u uslovima korupcije, siromaštva i straha

Baš se sekiramo! Javni servis „evropske“ Srbije tužaka Sputnjik Makronu — heroju slobode medija

30.08.2024.

Potpuno neočekivano, Sputnjik je u četvrtak uveče tokom konferencije za novinare na kojoj su govorila dva državnika – Aleksandar Vučić i Emanuel Makron, dobio više nego efektnu reklamu pred višemilionskim televizijskim auditorijumom. Besplatno.
Da iznenađenje bude veće, broj novinarskih pitanja koji su mogli da se postave predsednicima Srbije i Francuske bio je ograničen – po dva medija iz obe države.
Pa ipak, i u tako jakoj konkurenciji krupnih međudržavnih, političkih, bezbednosnih i ekonomskih tema, jedno od svega nekoliko pitanja bilo je posvećeno izveštavanju Sputnjika.
A to „odvažno“ pitanje od koga zavisi sudbina naroda i države, postavila je koleginica sa Radio Televizije Srbije mada ne znamo da li ga je smislila ona ili neko iz uredničkih kabineta ili kolegijum soba Javnog servisa „evropske“ nam Srbije. Nije ni bitno.
Radi autentičnosti i preciznosti, to „hrabro i kolegijalno“ pitanje reportera RTS Vučiću i Makronu objavljujemo doslovce.
Ono glasi:
„Da li ste primetili da je uoči posete bila jako negativna kampanja u ruskim medijima, recimo u Sputnjiku, protiv dolaska predsednika Makrona u Beograd i Srbiju?“
Pošto mu je Vučić prepustio reč, (jer šta uopšte odgovoriti na tako nešto efemerno u tom trenutku), Makron se obratio izveštaču RTS.
Zbog daljeg ritma i dramatike teksta objavljujemo i njegov cinični odgovor:
„Nije šokantno da je Sputnjik protiv mog dolaska u Srbiju. Ja mislim da oni mene poštuju i to ću tako i da tumačim. Mislim da je Sputnjik instrument propagande i da to nije slobodni medij. To je za mene zapravo bio kompliment“.
Teško je se zaista i osvrnuti na baš sve domete i slojeve ovog „profesionalnog“ gesta RTS, ali hajde da i mi odgovorimo na bar nekoliko stvari. Čisto jer smo pomenuti.
Toliko o fer-pleju Javnog servisa
PRVO, nije nam lako i da uopšte zamislimo po kom to kodeksu, maniru ili bar kućnom vaspitanju, jedna nacionalna novinarska kuća, tužaka, denuncira i proziva drugi medij pred stranim državnikom.
Кoliko bi trebalo da se zaboravi na elementarni kolegijalni fer-plej i da se potone u mizernu snishodljivost pred inostranim gostom, pa da mu se toliko ulizički nabacuje lopta.
Da li vam je uopšte zamislivo da Sputnjik na konferenciji za novinare „viteški“ pita Vučića i Putina o izveštavanju RTS ili nekih francuskih, američkih ili luksemburških medija o Rusiji? Znamo da nije.
Sputnjik nije protiv posete
DRUGO, čak i u toj jedinoj rečenici u kojoj je sadržano pitanje o Sputnjiku za Makrona, RTS je napravio suštinsku grešku. Da ne kažemo da su slagali.
Naime, Sputnjik nije vodio ama baš nikakvu kampanju protiv dolaska predsednika Francuske u Beograd.
Ne postoji nijedna rečenica koja kritikuje sam dolazak Makrona. Naprotiv, u svakom našem tekstu jasno je naglašeno da je ta poseta značajna za Srbiju.
Sputnjik je, da preciziramo, detaljno pisao o odnosu Makrona i Republike Francuske prema našoj zemlji – od raspada Jugoslavije do danas.
Od njihovog učestvovanja u bombardovanju Srbije do francusko-nemačkog sporazuma kojim se zahteva da se Srbija potpuno odrekne Кosova i Metohije.
Od Makronovog stalnog pritiska da Beograd uvede sankcije Rusiji, pa do njihove podrške Rezoluciji o Srebrenici kojom se Srbima udara žig genocidnog naroda.
Pisali smo o Makronovoj licemernoj ljubavi prema Srbima od kojih istovremeno zahteva da se odreknu sebe i svoje države…
Istina, objavili smo, što je možda zasmetalo našim kolegama, i Makronove reči iz 2019. kada nam je na Кalemegdanu izjavio večnu ljubav na srpskom jeziku, pa nam danas traži da glasamo za Кosovo u UN. Ali i sve to su njegove reči, a ne naše.
Sputnjik je, ponovimo, apsolutno pozdravio Makronov dolazak u Srbiju, kao što bi bilo dobro da Zapadne i domaće „evropske“ snage pozdrave i omoguće dolazak ruskih državnika danas u Beograd.
Zabranjuje medije i drži lekcije
I TREĆE, Javni servis „evropske“ Srbije našao je za shodno da Sputnjik „servira na tacni“ Makronu, predsedniku države koja je pre nekoliko dana uhapsila osnivača Telegrama Pavla Durova.
Namestili su pozornicu kao na Mulen ružu da Makron trabunja o slobodi izražavanja u trenutku kada je Francuska potpuno zabranila sve ruske medije na svojoj teritoriji i kada je zaglavila u posttotalitarni medijski glib i mrak.
I baš da Makron priča o tim slobodama usred Srbije, zemlje u kojoj niko nije zabranjen i u kojoj je apsolutno dozvoljeno da se čuju sve strane – i zapadna i ruska, i ukrajinska i kineska. Pa i francuska.
Javni servis je postavio pitanje o Sputnjiku Makronu, koji nije dozvoljavao da naši novinari dolaze na njegove konferencije za medije mnogo pre specijalne operacije u Ukrajini.
Nacionalni servis nam je omogućio da čovek koji je primer savremenog zapadnog medijskog ekstremizma i zastranjivanja, drži predavanje ko je novinar, a ko ne. I to pred šefom naše države, u krcatoj sali, i na očigled cele nacije.
Nema ljutnje...
Što se tiče Sputnjika, mi se ne ljutimo. Nama je ova reklama dobro došla.
Poznato je šta ogromna većina Srba misli o Makronu, kao što je poznato i šta misli o Putinu (slični su procenti nepopularnosti prvog i podrške drugom).
A može se pretpostaviti i na čijoj strani je bilo više miliona gledalaca u Srbiji i dijaspori, kada je čulo iznenadno pitanje RTS i odgovor Makrona.
Tako da je ovo za nas kompliment.
Autor: Predrag Vasiljević Izvor: UNS

Najnovije