Nema slobode medija ako novinari rade u uslovima korupcije, siromaštva i straha
"Država iz svog ćupa hrani sve televizije" - ovim rečima je predsednik države objasnio kako mediji u Srbiji funkcionišu, ali i koliko medijske slobode ima
28.10.2024.
Vučić je konkretno naveo da TV Prva dobija i nekoliko desetina miliona evra državne pomoći. Sagovornici N1 kažu da to nisu legalni tokovi novca i da se tako krši zakon o javnom informisanju.
Nedavno nam je u istom studiju i u istom društvu predsednik države objasnio da ne bi bilo Zvezde i Partizana da nije državnog ćupa. Sad smo saznali da bi i mediji bili u ofsajdu da nije tog ćupa. Dok se hvalio umećem igranja i sa Zapadom i sa Istokom, Vučić je u jednom trenutku u igru ubacio i kamermane sa TV Prva.
„Pitaju se ovi momci ovde – a kakve to veze ima s njima, evo imaju Srđana Кopernikusa on će da im da platu, to je njegovo… Pa ima – neće da imaju platu ako mi ne budemo imali 83 hiljade zaposlenih u nemačkim fabrikama. Nema Srđan te pare da im da, pošto to uzimaju od države, sve televizije. Nije ova televizija izuzetak, sve televizije. To država hrani, od prve do poslednje i nijedna nije na tržištu sama, već se iz državnog ćupa snabdeva“, rekao je Vučić u programu TV Prva.
Voditeljka TV Prva: Ova mnogo više na tržištu nego mnoge druge, da ne kažem sve…
Vučić: Nisam saglasan, ali neću da vam rušim snove… Hoćete da vam kažem koliko para dobijate od države?
TV Prva: Onda bismo morali da pričamo i koliko drugi koji imaju mnogo slabije rezultate od ove televizije…
Vučić: A nećete?
Voditeljka TV Prva: Možete slobodno…
Vučić: Reč je o desetinama miliona evra.
Кako Prva može da dobije desetine miliona od države ili bilo koja druga televizija?
„Legalno nikako. Legalno nikako. Da li se njemu u tom trenutku to otelo u tom trenutku, ali on je otkrio nešto što mi na određeni način znamo, ali on je sada to dokazao“, kaže Rade Veljanovski, novinar i profesor FPN-a u penziji.
„Država nema pravo da finansira medije i to je suprotno zakonu. Doduše kršenje zakona je u Srbiji postalo logika i praksa, pa čak i šef države može javno da kaže da se zakon krši“, navodi novinar Đorđe Vlajić.
Novac od države mogu da dobiju samo javni medijski servisi i kako je to Zakon uredio, pre svega, male lokalne televizije kroz tzv. projektno finansiranje. Кako objašnjavaju naši sagovornici, to ovde nije slučaj, novac iz ćupa, o kome Vučić govori, ide nekim mračnim tokovima onima koji ne služe javnom interesu, već su deo propagandnog arsenala vlasti.
„Oni koji znaju da dobijaju novac i na taj način moraju da budu svesni da ne smeju da se otmu kontroli. Pa ne sedi u svakoj redakciji neki predstavnik vlasti koji će da naređuje da treba ovo ili ono… Ne, te televizije, a i štampani mediji, koje zovemo tabloidima a oni su mnogo niže od tabloida, oni znaju šta treba da rade“, navodi Veljanovski.
„I da, ako on odluči da finansira i uloži desetine miliona evra u neke televizije koje su podrška vlasti, bezuslovna, onda je to signal ostalima da od njega neće dobiti ništa i da će učiniti sve da im oteža život i da ih ukine“, ocenjuje Vlajić.
Predsednik je rekao da država hrani sve televizije, međutim ipak ima i nas „gladnih“, nezavisnih.
Izvor: N1 Beograd