Nema slobode medija ako novinari rade u uslovima korupcije, siromaštva i straha

Kako komentarišete sve učestalija gašenja lokalnih medija?

05.12.2016.

 

Jovanka Marović, direktorka TV kanal 9 iz Kragujevca
Sve učestalije gašenje medija po Srbiji vidim kao direktnu posledicu pokušaja vlasti da kontroliše sav medijski prostori time ostvari presudan uticaj na javnost. Takva politika vlasti definitivno uništava medijski sistem koji je stvaran decenijama unazad. 
Branko Pavlović, bivši direktor Agencije za privatizaciju
Ideja privatizacije medija je potpuno pogrešna, naročito lokalnih medija. Bilo je jasno da će samo oni bliski odredenom krugu ljudi na vlasti pokupovati te medije, iskoristiti ih za lične stvari i zatvoriti kako bi kontrola bila lakša za one na vrhu piramide. Ideja da bi privatno moglo da štiti opšti javni interes je kontradiktorna, jer se ono ne bavi time, već iskrivljenim ličnim interesima. 
Dragana Čabarkapa, predsednica Sindikata novinara Srbije
To nije nikakvo iznenađenje. U Sindikatu novinara smo upozoravali da će se to desiti i to se desilo kada je došlo do privatizacije medija. Nije imao ko da nas čuje. Tvrdim da je za ovakvu situaciju kriva medijska koalicija koja je bukvalno ovoj vlasti gurnula u ruke lokalne medije. Tražimo da se hitno menja, pre svih, Zakon o javnom informisanju. Medijska strategija, koja nikada nije redefinisana, predviđala je šest regionalnih javnih servisa, međutim, toga nema u Zakonu. Sve ovo je bilo očekivano i hitno mora da se nešto menja, jer je Srbija ostala u mraku. 
Svetozar Raković, sekretar NUNS 
Medija je previše, a s obzirom na dugogodišnji haos na medijskom tržištu čudoje kako su opstali u tolikom broju. Velika je šteta što propadaju i kvalitetni mediji koji nemaju prikrivenu finansijsku nodršku vlasti.

IZVOR: "Danas"

 

Najnovije